MAKARSKA Chorvatsko Chorvatsko ubytování dovolená v Chorvatsku Croatia accommodation vacation in Croatia Kroatien Unterkunft Urlaub in Kroatien Croazia alloggio vacanze in Croazia alloggi Chorwacja zakwaterowanie w Chorwacji wakacje Horvátország privát szállás üdülés Horvátországban Croatia apartments Apartmani Hrvatska smještaj

MAKARSKA Chorvatsko

Chorvatsko hlavní obsahChorvatsko menu

MAKARSKA Chorvatsko
MAKARSKA - Dalmácie Chorvatsko

mapa regionu
Nejznámější letovisko Dalmácie ležící v široké zátoce zhruba 60 km jihovýchodně od Splitu přímo na Jadranské magistrále – to je Makarska. Celá makarská riviéra je dlouhá 60 km a zahrnuje mnoho nádherných přímořských městeček jako jsou Brela, Baška Voda, Tučepi, Podgora a mnohé další.

Historie
Vzhledem ke své poloze i historii je město již od svého vzniku centrem této oblasti. První zmínka o tomto místě pochází z 4. století, přičemž existenci osady z tohoto období dokazují i četné arecheologické nálezy. Dnešní město tak leží na pozůstatcích římských a snad i pravěkých osad. V 7. století je oblast zabrána chorvatskou šlechtou, která jsou pak nazývána Neretvané (dle řeky Neretvy), přičemž okolo projíždějící lodě museli platit daň za bezpečný průjezd. V 13. století pak Neretvané upadají a u moci se v dalších stoletích postupně střídají kněží, bosenští vladaři, chorvatsko-uherští králové a Benátčané. Město se také stalo významným centrem benátsko-tureckých válek. První zmínka o jménu Makarska pochází z roku 1502, kdy bylo město pod vládou Turků, ti zde také v 16. století vybudovali obranný systém skládající se z obranných zdí a 3 věží, které měli město chránit před benátskými útoky. Roku 1681 připadlo město Benátkám a v té době také vzniká podoba města, která se dochovala dodnes – dochází k rekonstrukci po dlouhých válkách i k výstavbě barokních budov. Město pak ještě mnohokrát změní „majitele“, když roku 1797 připadne Rakousku, aby se již roku 1805 dostalo pod francouzskou nadvládu a po pár letech se znovu vrátilo k Rakousku. Počátky turistického ruchu ve městě sahají na začátek 20. století a právě letos se také slaví 100. výročí turistického ruchu v Makarské.

Památky
Mezi významné památky patří především stavby z období vlády benátčanů. Je to barokní kostel sv. Filipa Neri z 18. století a také kostelík Sv. Petra ležící na stejnojmenném poloostrově. Tento kostelík byl původně zbourán Turky a následně obnoven v 17. století. Přesto ale kostelík něměl „lehký život“, protože byl v roce 1962 poničen zemětřesením a obnoven až roku 1992. Dominantou je katedrála sv. Marka z 18. století před níž je na velikém náměstí umístěna pozdně barokní fontána. V blízkosti se také nachází františkánský klášter z 15. století s nejrozsáhlejší sbírkou mušlí na světě.

Dovolená
Makarska je také lázeňským střediskem a léčí se zde dýchací i pohybová onemocnění. Na zdejších proslulých oblázkovo–písečných plážích v borových hájích s postupným vstupem do moře jistě prožijete nádhernou dovolenou. Také příznivci sportu si zde přijdou na své při jachtingu, potápění, cyklistice či jeskyňářství. Ubytování naleznete v mnoha pohostinných soukromých apartmánech i zdejších hotelích. Zábavu si pak jistě užijete během festivalu Makarské léto v jehož rámci si můžete užít Rybářskou noc či Letní karneval. Celý festival je zároveň doprovázen mnoha koncerty, výstavami i dalšími kulturními akcemi.


Ubytování v Makarske a okolí

Ubytování v celém Chorvatsku - apartmány a pokoje s přímými kontakty na majitele www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz

Bez předchozího písemného souhlasu je zakázána jakákoli další publikace, přetištění nebo distribuce materiálu nebo části materiálu zveřejněného na tomto serveru. Copyright © 2024, Debant s.r.o. Email: info@ubytovanivchorvatsku.cz