Chorvatsko UBYTOVÁNÍ v CHORVATSKU Přípravy do Chorvatska ubytování Chorvatsko dovolená Chorvátsko ubytovanie dovolenka v Chorvátsku Croatia accommodation vacation in Croatia Kroatien Unterkunft Urlaub in Kroatien Croazia alloggio vacanze in Croazia alloggi Chorwacja wakacje Horvátország szállás Apartmaji Hrvaška Хорватия Отдых Apartmani Hrvatska smještaj Kroatië Appartementen Croatie hébergement Kroatien Ferienwohnungen Croatia apartments

Přípravy do Chorvatska

Chorvatsko ubytováníChorvatsko apartmány

Chorvatsko bez provize
Přípravy do ChorvatskaNa dovolenou do Chorvatska !

mapa Chorvatska

Blíží se čas dovolených a tak jsme pro Vám připravili souhrn nejdůležitějších rad a informací při cestě na dovolenou do Chorvatska.

Obecné informace
Pro cestu do Chorvatska není zapotřebí pro české občany vízum. Měnou je 1 kuna (100 lip) a její kurs se pohybuje zhruba kolem 4Kč/1Kn. (aktuální kurz Chorvatské národní banky) Cízí měnu je možné směnit v bankách, směnárnách a poštách, které jsou takřka vždy k dispozici. Většina hotelů, restaurací a obchodů přijímá mezinárodní platební karty (Visa, Mastercard, American Express, Diners). Teplota moře se v létě pohybuje od 23 do 25°C a vzduchu kolem příjemných 27°C. Aktuální teplotu pro dnešní den i celý týden najdete ZDE. V Chorvatsku je napětí sítě stejné jako v ČR. Voda ve veřejné vodovodní síti je v celém Chorvatsku pitná. V případě poruchy vozu Vám pomoc na silnici zajistí HAK (Chorvatský auto klub) na čísle 987, v případě potíží pak můžete kontaktovat policii, hasiče a záchranou službu na čísle 112. Zprávy v češtině se vysílají denně na 2. programu Chorvatského rozhlasu od 21 hodin.


Přípravy
Pokud opomeneme takové základy jako kontrola stavu vozu a kapalin ve voze, je nutná především organizace. Je velmi dobré si ještě před odjezdem vše naplánovat – trasu, zastávky ... K tomu Vám může velmi pomoci plánovač cesty (např. zde na našem serveru, zahraniční Via Michelin a nebo český od Škoda auto) , který Vám naplánuje cestu včetně všech nutných odboček bez toho, abyste v cizí zemi museli bloudit, či si zde můžete vybrat trasu nejrychlejší, nejkratší, nejlevnější... Před výjezdem si samozřejmě znovu zkontrolujte, zda jste opravdu něco nezapomněli (doklady, klíče, peníze, telefon – ten je dobré mít nabitý a nezapomeňte si u operátora aktivovat roaming – Ceny telefonování z Chorvatska). Je dobré si také připravit kontakt na česká zastupitelství v zahraničí (Velvyslanectví ČR v Chorvatsku – Zagreb, Savska cesta 41, tel. +385 1 6177 246), popřípadě cestovní pojištění. Co se týká jídla sebou, není nutné si brát zas úplně všechno sebou jak je starým zvykem našich turistů. V turistických střediscích už najdete všude realitvně blízko nadnárodní řetězce typu Billa kde jsou ceny srovnatelné (cca 15-20% dražší) jako v ČR. Aktuální ceny některých potravin jsme pro Vás připravili ZDE

Cesta
Pro cestu je lepší si vybrat střed týdne – spíše se vyhýbejte pátkům, sobotám, nedělím a pondělkům, protože v té době jsou největší zácpy v důsledku výměn rekreantů. Používání bezpečnostního pásu je povinné, na dálnicích se platí silniční poplatky (V Rakousku je zapotřebí dálniční známky a přehled poplatků na Chorvatských dálnicích naleznete ZDE). Během cesty nezapomínejte na pravidelné pauzy, osvěžení a v případě noční jízdy by měl s řidičem neustále někdo komunikovat. Dodržujte dopravní předpisy, protože sankce za jejich nedodržení mohou v zahraničí být mnohem vyšší než v České republice. V Chorvatsku je rychlost v obci omezena na 50 km/h, mimo obec na 90 km/h a na dálnici na 130 km/h. Netoleruje se žádný alkohol v krvi. Seznam pokut v Chorvatsku. Celoročně je povinná jízda se zapnutými světlomety během celého dne. Co se týká ceny pohonných hmot, tak v Chorvatsku je cena srovnatelná s Českem, možná pouze o malinko vyšší (aktuální ceny vždy najdete ZDE). Tankovat se při cestě vyplatí ve Slovinsku, kde je cena o několik korun nižší, než v ČR.

Pobyt
Doporučujeme ubytování v soukromých apartmánech s kontakty přímo na majitele, např. na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz, kterých je v Chorvatsku dostatek a ceny jsou v tomto segmentu ubytování nejnižší z možných. V případě, že se ubytujete v soukromém objektu, měli byste si ohlídat, zda Vás majitel přihlásil k pobytu (pobytová taxa), protože se tato skutečnost někdy kontroluje na hranicích. V případě sportovních aktivit pak v žádném případě nepřeceňujte své síly, nevydávejte se sami na moře, chraňte se před sluncem a pravidelně doplňujte tekutiny. Pokud máte rádi kulturu zde si můžete projít seznam kulturních údálostí v roce 2006 v celém Chorvatsku.

Přejeme Vám příjemnou cestu a hezkou dovolenou.