Přípravy do Chorvatska

Výběr jazyka

Chorvatsko ubytováníChorvatsko apartmányNa dovolenou do Chorvatska !

mapa Chorvatska

Blíží se čas dovolených a tak jsme pro Vám připravili souhrn nejdůležitějších rad a informací při cestě na dovolenou do Chorvatska.

Obecné informace
Pro cestu do Chorvatska není zapotřebí pro české občany vízum. Měnou je 1 kuna (100 lip) a její kurs se pohybuje zhruba kolem 4Kč/1Kn. (aktuální kurz Chorvatské národní banky) Cízí měnu je možné směnit v bankách, směnárnách a poštách, které jsou takřka vždy k dispozici. Většina hotelů, restaurací a obchodů přijímá mezinárodní platební karty (Visa, Mastercard, American Express, Diners). Teplota moře se v létě pohybuje od 23 do 25°C a vzduchu kolem příjemných 27°C. Aktuální teplotu pro dnešní den i celý týden najdete ZDE. V Chorvatsku je napětí sítě stejné jako v ČR. Voda ve veřejné vodovodní síti je v celém Chorvatsku pitná. V případě poruchy vozu Vám pomoc na silnici zajistí HAK (Chorvatský auto klub) na čísle 987, v případě potíží pak můžete kontaktovat policii, hasiče a záchranou službu na čísle 112. Zprávy v češtině se vysílají denně na 2. programu Chorvatského rozhlasu od 21 hodin.


Přípravy
Pokud opomeneme takové základy jako kontrola stavu vozu a kapalin ve voze, je nutná především organizace. Je velmi dobré si ještě před odjezdem vše naplánovat – trasu, zastávky ... K tomu Vám může velmi pomoci plánovač cesty (např. zde na našem serveru, zahraniční Via Michelin a nebo český od Škoda auto) , který Vám naplánuje cestu včetně všech nutných odboček bez toho, abyste v cizí zemi museli bloudit, či si zde můžete vybrat trasu nejrychlejší, nejkratší, nejlevnější... Před výjezdem si samozřejmě znovu zkontrolujte, zda jste opravdu něco nezapomněli (doklady, klíče, peníze, telefon – ten je dobré mít nabitý a nezapomeňte si u operátora aktivovat roaming – Ceny telefonování z Chorvatska). Je dobré si také připravit kontakt na česká zastupitelství v zahraničí (Velvyslanectví ČR v Chorvatsku – Zagreb, Savska cesta 41, tel. +385 1 6177 246), popřípadě cestovní pojištění. Co se týká jídla sebou, není nutné si brát zas úplně všechno sebou jak je starým zvykem našich turistů. V turistických střediscích už najdete všude realitvně blízko nadnárodní řetězce typu Billa kde jsou ceny srovnatelné (cca 15-20% dražší) jako v ČR. Aktuální ceny některých potravin jsme pro Vás připravili ZDE

Cesta
Pro cestu je lepší si vybrat střed týdne – spíše se vyhýbejte pátkům, sobotám, nedělím a pondělkům, protože v té době jsou největší zácpy v důsledku výměn rekreantů. Používání bezpečnostního pásu je povinné, na dálnicích se platí silniční poplatky (V Rakousku je zapotřebí dálniční známky a přehled poplatků na Chorvatských dálnicích naleznete ZDE). Během cesty nezapomínejte na pravidelné pauzy, osvěžení a v případě noční jízdy by měl s řidičem neustále někdo komunikovat. Dodržujte dopravní předpisy, protože sankce za jejich nedodržení mohou v zahraničí být mnohem vyšší než v České republice. V Chorvatsku je rychlost v obci omezena na 50 km/h, mimo obec na 90 km/h a na dálnici na 130 km/h. Netoleruje se žádný alkohol v krvi. Seznam pokut v Chorvatsku. Celoročně je povinná jízda se zapnutými světlomety během celého dne. Co se týká ceny pohonných hmot, tak v Chorvatsku je cena srovnatelná s Českem, možná pouze o malinko vyšší (aktuální ceny vždy najdete ZDE). Tankovat se při cestě vyplatí ve Slovinsku, kde je cena o několik korun nižší, než v ČR.

Pobyt
Doporučujeme ubytování v soukromých apartmánech s kontakty přímo na majitele, např. na www.UBYTOVANIvCHORVATSKU.cz, kterých je v Chorvatsku dostatek a ceny jsou v tomto segmentu ubytování nejnižší z možných. V případě, že se ubytujete v soukromém objektu, měli byste si ohlídat, zda Vás majitel přihlásil k pobytu (pobytová taxa), protože se tato skutečnost někdy kontroluje na hranicích. V případě sportovních aktivit pak v žádném případě nepřeceňujte své síly, nevydávejte se sami na moře, chraňte se před sluncem a pravidelně doplňujte tekutiny. Pokud máte rádi kulturu zde si můžete projít seznam kulturních údálostí v roce 2006 v celém Chorvatsku.

Přejeme Vám příjemnou cestu a hezkou dovolenou.